İnsanın Asaleti! 

İnsanın Asaleti!                                            

Fikrinizi, inançınızı ve yaşam tarzınızı yeni baştan gözden geçirmeye hazır değilseniz eğer, ne diye başkalarıyla tartışmaya tenezzül ve tevessül ediyorsunuz? Bu güzel soruya cevap verenlerden biri olmak istiyorum. Ne ifrat nede tefrit fırkasının müntesibiyim! Vasat yollardan düşünce iklimine ulaşmaya gayret ediyorum! Yolun gerisinde yürüyenler arzu ederlerse, hızlı adımlarla gelip bana yetişebilirler.

İlk ve orta başlarda fikrimi, inancımı ve yaşam tarzımı herkesten üstün görüyordum. Okumalarımı ve zihinsel egzersizlerimi tek bir kaynaktan elde ediyordum, olaylara ve şeylere İslam  penceresinden bakıyordum. Zamanla diğer dinlerin ve Batı’nın düşünce kaynaklarından beslendim ve okumalarımı uzun bir süre karşılaştırmalı olarak sürdürdüm. Bu yeni yöntem, geçmişimi yanlışlamaya ve doğru olanı açığa çıkarmama vesile oldu.

Şimdi ise ‘’kesin doğruyum’’ demiyorum, yanlış değilsem ve sahip olduğum doğrum ‘’bilimsel yöntemle yanlışlanmadığı sürece’’ onu ölçü almaya  devam edeceğim’’ diyorum. Zaman zaman fikrimi beyan ederken, duygularımın beni vasat görüngemden çıkardığını ve başkalarını üzdüğümü fark ediyorum ve hemen kişilerden ÖZÜR DİLİYORUM! İşte bu ahval üzerine ön yargıları kırdığımda MUTLU oluyorum, bilgilenince seviniyorum ve her seferinde şeylerin farkına varınca dehşete kapılıyorum ve şöyle diyorum.

 Aman Allah’ım! Artık şeylerin farkına varmak istemiyorum. Çünkü şeylerin farkına vardıkça üzülüyorum; ama şeylerin farkında olmadan yaşamlarını sürdüren milyonlarca insanların ahvalini de görünce üzüntüm bir kar topu gibi, katlanarak büyüdüğünü görüyorum ve böyle yaşamanın bana çok daha büyük bir acı vereceğini düşünmeye başlıyorum.

Öyle ki hem mutluluk ve hem de  ızdırap üzerimde  kalıcı durmuyor. Üzerime konuyor, bir süre bekliyor ve sonra uçuyor! Yani, mutluysam mutlu görünürüm, öfkeliysem öfkemi de asla gizlemiyorum.

Hakikaten öyle, şeylerin farkında olmak insanı dehşet içinde bırakıyor! Farkında değilseniz, nasıl yaşıyorsanız dünyayı da  öyle görürsünüz! Sartre’ın bu anlamda; “Herkes, dünyayı tanıdığı biçimde yaşar.” ifadesi oldukça anlamlıdır.

Yerküre gezegeninde yaklaşık sekiz milyar insan yaşıyor. Sekiz milyar insanın ezici çoğunluğu yaşamı sorgulamadan, sadece midelerini doyurmak ve sonu gelmez sapkın arzularını yaşama derdinde! Hele, önemli bir bölümü ev, araba, arkadaş ve eş-sevgili değiştirme yarışında! Bir hiç uğruna ya da yatağımda öylece ölmeyi çok APTALÇA bulduğumu belirtmek istiyorum.

Hayır, böyle bir ölümü kabul edemem! Çünkü dünyanın her yerinde bir dizi insanlar vatanları, bağımsızlıkları ve asaletleri için ölüyor. Elimin, kolumun, bacağımın koparılmasana ve gözlerime mil çekilmesine dayanırım; lakin kimliksiz, asaletsiz, ülkesiz ve özgürlüksüz dayanamam!

İyi olmak zordur, sevmek daha zordur ve bedeli çok ağırdır. İnsan arkasına bıraktığı yıllara bakarak, büyük bir pişmanlık duyar. İyiler; ‘’keşke daha mükemmel sevseydim ve iyilik yapsaydım.’’ der. Kötüler ise, yaptıkları çirkin eylemlerini düşündükçe azap çeker ve iki büklüm olurlar, sevgiye ve iyiliğe hasret kalırlar.

Geçmiş dönemlerde İslam yoğunlaşmama izin vermiyordu. Beni azap etmekle ya da korkutmakla tehdit ediyordu ve bazende tomurcuk açan düşüncelerime suikast düzenliyordu. Bu durum karşısında, korkmamaya ve yoğunlaşmaya karar verdim. Yoğunlaştıkça ne kadar ‘’vahşi bir hayvan’’ olduğumu anladım. Çünkü yoğunlaşırsanız farkına varırsınız, farkına varmak insanın KIYAMETİDİR!

Ulvî ideallerî olmayan insan, gayesiz ve mefkûresizdir. Böyle bir insan ‘’hayvan gibi’’ yiyer, içer, kirletir ve ismi bir daha anılmamak üzere ölür! Bu düşünceye yönelimlerin temel sebeblerinden biri, kolay ve çok masrafsız olmasıdır. Şeyleri, eleştiri sanatı ve bilimiyle ortaya koymak, onlar için oldukça zor bir durumdur.

Dolayısıyla bilinç gözenekleri tıkanmış ve farkındanlık refleksleri uyumuş  insanlar kendilerine benzemeyen her şeyi yanlış bulurlar. Beyni iyi çalışmayan ve bencillik duyguları yüksek olan insanlar birinci seçeneği tercih ederken, okuyan, araştıran ve yoğunlaşarak şeylerin farkına varan kimseler ise ASALETİ tercih eder.

Konuşmalarımda ve yazılarımda ASALET ve FARKINDANLIK meselesine felsefik zaviyede baktığımı değerli okurlarım iyi bilirler. Asalet ve farkındanlık konularında kendisini eğitemeyen insan, GÖRGÜSÜZ ve İTİCİ olur. Şimdi bu bölümde, asaletin ve ihanetin felsefesi nedir? sorusuna yanıt bulmaya çalışacağım.

Öncelikli meselemin ASALET konusu olduğunu yukarıda belirtim. Asalet ile felsefe birbirleriyle içli ve dışlı olmakla birlikte aynı zamanda, SEVGİ ve ESTETİKTEN başka bir şey olmadığını düşünüyorum. Sevgi besleyerek büyür zirveye ulaşır. Asalet ise anlamayı, farkında olmayı ve düşünmeyi esas alarak, insanın en üst noktasını temsil eder.

Felsefik alt yapısı olmayan sözler, ruhsuzdur ve insanda heyecan uyandırmıyor! İçimden yükselen bir ses bana şöyle diyor: ‘’Felsefik sözler senin söylediğin gibi söylenir Kadir!’’ Doğrusu, hayatımın geriye kalan bölümünü görgüsüz zenginle yol yürümek, ahmak birine yüz vermek ve aptal biriyle fikir teatisinde bulunmak istemiyorum!

Ne istiyorsun Kadir? Asalet, zeka ve akıl istiyorum. Peki, ihanetin felsefesi nedir? İhanet kişiyi asaletinden saptırır, kişiyi bencil çıkarlarına ve rahat yaşam zindanına haps eder. Yani, ihanet gizlidir ve gizli bir hafiye gibi çalışır. Binbir sinsilikle ‘’seni’’ takip eder, ‘’seni’’ ister. Sana el uzatır, tilkice yüreğüne girer ve onun asıl muradı sen olursun.

İhaneti ve basitliği alışkanlık haline getiren birinden asalet beklenemez. Çünkü, akılsız ve çevrimdışı olan birine, akıl ve irfan ehlinin sözü fayda sağlamaz. Bu tür insanlar, BASİTLİĞİ ve CEHALETİ tercih etmiştir. Bunların misali karanlıkta ansızın çakan şimşeğin misali gibidir. Şimseğin etkisi gidince, karanlıkla tekrar başbaşa kalırlar.

Bu manada en büyük iyilik insanın kendi karanlığını ve ihanetini fark etmesidir. Farkındanlık ve asalet melekeleri gelişmemiş İNSAN; ailesine, akrabalarına, arkadaşlarına, milletine ve ülkesine rahatlıkla İHANET edebilen kişidir. O halde ihanet psikolojik bir durum değildir; tam aksine Karekter meselesidir. Karekteri zayıf olan insan İHANET eder, af edersen gene İHANET eder, gene af edersen o gene İHANET eder.

Ancak asalet öyle değildir. ASALET genetik bir miras değildir; tam aksine  asalet kişinin  duruşu ve pratikleriyle başlıyor. Olaylar, devletler, toplumlar, insanlar karşısında NET DURUŞTAN bahs ediyorum.  Asalet kendini  şu üç aşamada meydana getirir: Duruş, sabır ve zaman: Olaylar karşısında NET duruş sergiler, olayların ve belaların karşısında duruşunu bozmaz, sabırlı olur, olaylar ve acılar karşısında olgunlaşmayı zamana tahvil eder.

Dolayısıyla asalet yapayalnız kalsa bile, o tek başına bir devlet gibi hareket eder ve sorumluluğunu yerine getirir. Savrulmaz; bezginlik, umutsuzluk, korkaklık, yılgınlık göstermez. Ayrıca, iyi ve güzel olan hiç bir şeye ihanet etmez!

Yanılmıyorsam, filozof ve asalet sahibi  insandan hariç, her insan iktidarı arzu eder ve eğer mümkün olmuş olsa, herkes diktatör olurdu. Evet, asalet  ‘’Kamil İnsan’’ın en büyük vasfıdır. Kamil insan güç,  bencillik ve şehvet duygularını yönetmesini bilen ve kontrolde tutan kimsedir.

Asalet sözde değil, amelleriyle topluma örnek olandır! Kalbin kapılarını ve beynin çekmecelerini herkese açık tutan ve bir hardal tanesi kadar hata yaptığında kendisini eleştiren, özür dileyen ve başkalarının küçük ve büyük hatalarını bağışlayan kimse, VİCDANI büyük ve ASALETi güçlü olan kimsedir!

Sevgili okurlar! Ben burda  babadan gelen bir asaleten bahs etmiyorum! Çünkü babadan gelen bir asalet tembel olur, kibirli olur, bencil olur ve yaratıcı hiçbir özelliğe sahip değildir. Bu sebepten dolayı insanın ASALETİYLE ilgilendiğimi tekrar etmek istiyorum. Asaletin temeli sağlam köklere dayanır. Bu köklerin üzerinde farkındanlık filizlenir, filizler kültür dallarına dönüşür, dallar tomurcuk açar, tomurcuk meyve verir. İşte ASALET budur!

Asalet basamaklarına çıkmadan önce kişi kendine şu soruları yöneltir:

Benim öz potasiyelim ne kadar?

Bir konu üzerinde düzenli kitap okuyor muyum?

Öğrendiklerimi ve söylediklerimi yaşamıma ihate ediyor muyum?

Sırtımı başkalarına (Din-Devlet-Parti-örgüt) dayamadan toplumda ne kadar saygı görüyorum?

Farkındanlık melekeleri gelişmemiş, asaletle ilişkilenmemiş, bilinç ışıkları sönmüş, olaylara ve realiteye karşı çevrimdışı olan bir insana ne kadar iyilik yaparsanız yapın; o her zaman istismar ve ihanet etmeye son derece meyillidir. Mütevazı ve iyiliksever insanların pratikleri farkındanlık melekeleri gelişmemiş bu tür insanlar üzerinde çoğu zaman etkili olamadığını müşahade edebiliyoruz.

Bu tür marazlı  insanlarda, ASALET izine rastlamak  mümkün değil ve toplumun ezici çoğunluğunu bu tür insanlardan meydana geldiği dikkatimizden kaçmıyor. Kısacası, asaletten mahrum olan ve değerin farkında olmayan bir insana örnek olmak, o kişiyi daha fazla azdırmış olur kanatıindeyimr. Dolayısıyla bu tür sıkıntılı olan insanların, önce uyandırılması ve  farkına vardırılması gerektiğini düşünüyorum.

Diğer bir sebep ise insan fıtratının en güçlü halesi olan ihtiras dürtüsüdür. Şehvetini bencilliğini  ve çıkarlarını herşeyden değerli gören yeni postmodern insan modeli; iyilik maskesiyle ortalıkta avını avlamaya çıkar, insan İlişkilerinde dürüst gibi görünüp dürüst olmaz, söylediğiyle amel etmez, söz verip sözünde durmazl, yalan söylemekten hicap etmez, iyiliği istismar eder, iyiliğe nankörlükle karşılık verir ve her konuda  kendini savunur. İşte bu tür insanların ASALET KÖKLERİ kurumuştur ve köksüzdürler.

Asalet kökleri kurumuş insanların durumu meyve vermeyen ağacın durumuna benzetebiliriz. Bunların  insan sevgisi çok zayıf olur, sevgi ve merhamet duyguları çevrimdışıdır! Kendilerini değil hep başkalarını eleştirirler, onları kullanırlar, kendilerine yapılan iyiliklerin tamamını inkar ederler, hatır bilmezler, iyi insanların sinir uçlarına dokunurlar ve onlara nasihat ederek kendilerini erotize  ederler. Şu durumu da ilginç bulabilirsiniz:  İyilik kavramını en fazla kötüler, ahlak kavramını en fazla ahlaksızlar ve cesaret kavramını da en fazla korkaklar kullanıyor!

İşte ‘’Kamil İnsan’’ olmayan bu tür insanların, yüreği ve ruhu büyük bir hastalığın kuşatması altına girmiştir. Bu hastalık klinik yöntem ve ilaçla tedavi görmesi mümkün değildir. Bu hastalık, haset ve kıskançlıkla başlar; kin, nefret ve intikam duygularıyla kalbi ve ruhu intihara sürükler.

Evet, sevgi ve anlam üzerine yoğunlaşmak kötü  insanların işine yaramaz. Kötü bir insan yırtıcı bir hayvandan çok daha tehlikeli olabiliyor! Bu kötü insanların en belirgin özellikleri nefret ve bencilliktir. Bu iki korkunç hasleti etkisiz hale getirecek olan şeyin Sevgi olduğuna inanıyorum. Sevgi kişide farkındanlığı, farkındanlık ise insanın ASALETİNİ ortaya çıkarıyor.

1- İbni Arabi “İlahi Aşk” eserinde sevginin üç tür olduğunu söyler:

1- İlahi sevgi

2- Ruhanî sevgi

3- tabiî sevgi

Benim buradaki sevgilim ruhanî sevgidir! Ben sevgilimi ibni Arabi’nin sevgi tarifinde buluyorum:

“Hayalimdeki o sevgi gökyüzünde olsaydı hiç kuşkusuz gökyüzü çatır çatır çatlardı. Eğer bu aşk yıldızlarda olsaydı yıldızlar parçalanır, parça parça yere düşerdi. Eğer bu aşk dağlarda olsaydı dağlar yerinden kalkar yürürdü.‘’

Akıl, şeref ve inanç terazisi  bozuk olan bir insan; yukarıdaki sözler gibi  sevemez, üretemez, aileyi koruyamaz, hatıralara değer veremez, topluma peygamber olamaz ve minacik dünyası ve arzuları için herkese ve her şeye ihanet etmekten başka hiç bir işe yaramaz!

Postmodern insanların ezici çoğunluğu sevgisiz ve soğuktur! Sevgiyi değil, bencilliği ve nihiliizmi tercih ederler. Nefret etmek ve hayata anarşist davranmak onlara oldukça cazip gelir. Lakin sevmek onlar için zordur, çünkü emek istiyor.

Sevgiyi beslemek ve inşa etmek için postmodern insana farkındanlık, empati, estetik gerekiyor! Evet, sevmek için deniyor musunuz? Başkalarına duyduğumuz acıma duygusu ile kendimize karşı duyduğumuz acıma hissi birbirleriyle eşit iki duygu mudur? Kesinlikle iki eşit duygu olduğunu söyleyemeyiz. O halde başkalarının yaşadığı acıları kendi acılarımızla yanyana getirip, harika bir EMPATİ yaparak, insanın ASALAT YOLCULUĞUNA ilk adımımızı atabiliriz!

Kadir Amaç

46 cevaplar
 1. ecommerce
  ecommerce says:

  Hi! Do you know if they make any plugins to assist with
  Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog
  to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Kudos! You can read
  similar article here: Sklep internetowy

  Yanıtla
 2. StanleyBiz
  StanleyBiz says:

  Купить диплом цена – Это способ обрести официальный документ о завершении образовательного учреждения. Свидетельство раскрывает пути к новым карьерным перспективам и карьерному развитию.

  Yanıtla
 3. Peterdow
  Peterdow says:

  Онлайн-курс для новичков
  Основы Криптовалюты
  За 7 дней получите фундаментальные знания о криптовалютах и научитесь всем операциям торговли и инвестирования

  Оставить заявку
  ?????????? средняя оценка курса 4.9
  ?
  Онлайн в любое время
  ?
  Доступно для новичков
  ?
  Интересно и без воды
  ?
  Украинцам скидка 40%
  ?
  Поддержка следующих шагов

  Крипто-индустрия охватила весь мир
  Инвестиции в криптовалюту, торговля на бирже и децентрализованные финансы – это доступные источники дохода. Умные всегда будут управлять. Освойте криптовалюты, чтобы не остаться на обочине прогресса.

  Понимание крипто-индустрии позволяет:

  Работать удаленно
  Иметь свободный график
  Не зависеть от банков
  Безопасно инвестировать
  Избегать мошенничества
  Умножать капитал
  Прогнозировать тренды
  Быть современным человеком

  Цель курса – дать украинцам базовые знания о крипто-индустрии, чтобы помочь выбрать путь построения финансового благополучия
  Курс створено спільно з Академією IT STEP

  Академія IT STEP – міжнародна освітня компанія, яка навчає дорослих та дітей IT-професій з 1999 року.

  Можно не бути айтiшником, але фінансово грамотним повинен бути кожен. Ми вирішили навчати інвестиціям та фінансам, щоб підняти якість добробуту людей.

  Курс подойдет, если:
  ??
  Хотите разобраться в крипто-индустрии
  ??
  Ищете возможности зарабатывать на крипте
  ??
  Систематизировать знания, которые приобрели ранее
  ??
  Выбираете направление для инвестирования в крипту
  ??
  Интересно изучать что-то новое и технологичное
  ??
  Деньги есть, но не понятно, как их приумножать

  Amigo — автор курса
  Трейдер, инвестор, психолог. Купил первый биткоин по $600 и влюбился в крипту.

  Прошел стальную закалку на всех фазах рынка и получил опыт с шестью нулями, который готов передавать следующим поколениям.

  Научит брать под контроль страх и алчность. Докажет, что криптовалюты – это безопасно, удобно и очень прибыльно.

  Програма навчання
  1. Базовые понятия в крипто-индустрии
  С чем сталкивается новичок

  Простым языком о Блокчейне, Майнинге, Смарт контрактах, бирже

  В чем ценность биткоина и почему растет в цене

  Чем криптовалюты отличаются друг от друга

  В результаті

  Поймете как построенные криптовалюты и почему Блокчейн очень крутая технология.

  2. Психология криптовалют
  Краткое устройство финансовых рынков

  Как эмоции одерживают верх над умом

  Основные правила техники безопасности на бирже

  Психология толпы. “Просто повторяй за мной и будешь миллионером”

  Типичные ошибки, предполагающие 90% начинающих

  В результаті

  Подготовите свою психику для взаимодействия с криптовалютами, чтобы обезопасить себя от рискованных шагов.

  3. Работа с биржей
  Как сделать первую покупку криптовалюты

  Регистрация на бирже и перевод денег

  Как вывести заработанные деньги

  Как контролировать риски

  Когда лучше входить на рынок, а когда стоит удержаться

  В результаті

  Будете понимать, как пользоваться биржей и основные правила криптовалютных операций.

  4. Торговля криптовалютой
  Разновидности трейдинга. Преимущество и недостатки именно для вас

  Маржинальная торговля и фьючерсы

  Как и где безопасно хранить криптовалюты

  Сколько времени нужно, чтобы заработать 100% прибыли

  Удобные услуги для владельцев криптовалют

  Что такое диверсификация

  В результаті

  Познакомитесь с торговлей криптовалютой и поймете смысл именно для вас развиваться в этом направлении.

  5. Крипто-инвестиции
  Инвестиции в крипто стартапы на ранней стадии

  Площадки для инвестирования. Что такое Tokensale, Launchpad, IDO, IEO, DAO

  Ошибки, ожидающие этого пути. Личный опыт Амиго, потерявший большие суммы

  В результаті

  Будете иметь представление каким образом можно инвестировать в крипто-проекты.

  6. Децентрализованные финансы
  DeFi — революция в сфере финансов и заката банковской сферы

  Стейкинг и фарминг. Как это работает на практике

  Что такое ликвидность и почему все ее любят

  NFT — цифровое искусство и JPEG картинки за $24 млн

  В результаті

  Получите теоретические знания о технологиях, по которым будущее.

  7. Заработок на играх
  Что такое Play2Earn

  Направление гейминга в крипте и какие у него перспективы

  Последние тренды: Move2Earn – двигайся и зарабатывай

  Метамиры, и как на этом заработать

  В результаті

  Будете иметь представление о последних трендах крипто-индустрии.

  Записаться на курс
  ?????????? средняя оценка курса 4.9
  Почему важно заполнять тему криптовалют

  Сергей Родинов, продюсер курсу
  Украинцы должны быть умными

  Криптовалюты — это будущее, которое уже наступило. Нам нужно учить общество, чтобы Украина процветала. Важно взять на себя ответственность разобраться в криптовалютах и зарабатывать больше денег путем инвестирования или трейдинга. Популярное мнение среди наших учеников:

  Досадно, что ранее не изучал крипто-индустрию. Сейчас на банковской карте было бы на несколько нулей больше.

  Пожалуй, самая легкая инвестиция в ваше будущее
  После оплаты вы получите доступ к телеграм бота, в котором будет проходить обучение

  Консультація

  Допомога українській армії

  10% коштів спрямовуємо на потреби ЗСУ

  Сделайте шаг навстречу
  криптовалютам
  Получите очевидные преимущества:
  Онлайн в любое время

  Доступно для новичков

  Интересно и без воды

  Курс прошли 100+ человек
  ?????????? средняя оценка курса 4.9
  Забронируйте консультацию
  Оставьте заявку, чтобы пообщаться с менеджером о курсе более подробно

  Ім’я
  Електронна пошта
  +380
  __ ___ ____
  Забронировать консультацию
  Відповідаємо на питання
  Какая продолжительность курса?
  Программа рассчитана на 7 дней. Курс состоит из видео, статей и дополнительных ссылок на другие ресурсы.

  На обучение достаточно уделять 1-2 часа в день. Никаких ограничений нет времени, поэтому можно учиться в своем удобном темпе.

  Как происходит обучение?
  Видеоуроки и дополнительные материалы доступны в закрытом телеграмме. В течение 7 дней вы получаете теоретические знания и домашние задания для самостоятельной проработки.

  Сколько денег нужно на торговлю или инвестиции в криптоактивы?
  Вы можете начать обучение с нуля. Получить основания криптовалют можно без покупки криптовалюты. Для покупки криптовалюты необходимо от 50$.

  Вы возвращаете деньги, если курс не подойдет?
  Если вы передумаете учиться, мы возвращаем 100% денег в течение 2 дней после старта курса.

  Вы гарантируете, что я заработаю?
  Нет, мы не даем таких гарантий. Мы даем знания и инструменты. То, как вы будете их использовать, это ваша ответственность.

  Залишились питання?
  Напишіть нам у Telegram або зателефонуйте на підтримку

  Написати в Telegram
  +38 (096) 661-77-07

  Yanıtla
 4. Toney
  Toney says:

  Great post. I used to be checking continuously this weblog and
  I’m inspired! Very helpful information specifically the
  ultimate part 🙂 I handle such information much. I used to be looking
  for this particular info for a very lengthy time.
  Thank you and good luck.

  Yanıtla
 5. Scrapebox AA List
  Scrapebox AA List says:

  Hey there! Do you know if they make any plugins to assist with
  Search Engine Optimization? I’m trying to get my website to rank
  for some targeted keywords but I’m not seeing very good success.

  If you know of any please share. Thank you! I saw similar art
  here: AA List

  Yanıtla
 6. qwweq
  qwweq says:

  I am not sure where youre getting your info but good topic I needs to spend some time learning much more or understanding more Thanks for magnificent info I was looking for this information for my mission

  Yanıtla
 7. hitman.agency
  hitman.agency says:

  Howdy! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my
  site to rank for some targeted keywords but I’m not
  seeing very good results. If you know of any please share.
  Appreciate it! I saw similar art here: List of Backlinks

  Yanıtla
 8. hire a hacker online
  hire a hacker online says:

  Greetings! I’ve been reading your web site for a long time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from New Caney Texas! Just wanted to mention keep up the great work!

  Yanıtla
 9. WilliamTag
  WilliamTag says:

  http://sampo.ru/~martini/forum/topic.php?forum=3&topic=11&start=1 – Калуга купить диплом без обучения – Таков вариант обрести официальный документ о окончании образовательного учреждения. Диплом открывает двери к дополнительным карьерным возможностям и карьерному развитию.

  Yanıtla
 10. Shanephide
  Shanephide says:

  Доброго всем дня!
  Поможем выбрать, оформить заказ и купить диплом любого института в любом городе по самым низким ценам
  http://russa24-attestats.com/

  Yanıtla
 11. Tommyinoxy
  Tommyinoxy says:

  Завоевание аттестата о высшем образовании является существенным этапом в пути большого числа людей, позволяя двери в перспективным перспективам и путям.
  Впрочем, не все время процесс обучения в университете доступен или соответствует по различным причинам.
  При таких обстоятельствах вопрос где приобрести аттестат, делается существенным.
  Современные технологические достижения и виртуальный рынок дают возможность разные пути для приобретения бумаги, но необходимо подбирать проверенных дистрибьюторов, обеспечивающих качественное исполнение и подлинность сертификата.
  При наличии отборе стоит замечать не только на стоимость, но и на имидж компании, отзывы покупателей и возможность получения консультации.
  купить аттестаты Р·Р° 11 – подразумевает инвестировать в свое будущее, следовательно выбор поставщика следует рассматривать ответственно.

  Yanıtla
 12. DichaelHitly
  DichaelHitly says:

  Привет, дорогой читатель!
  Получите российский диплом по доступной цене с гарантией прохождения проверок и доставкой в любой город РФ без предоплаты.
  http://saksx-attestats.ru/
  Наша компания предлагает конфиденциально выбрать и заказать диплом любого Вуза России
  Приобретите документ об образовании по выгодной цене с доставкой по РФ и оплатой после получения ваших руками!

  Yanıtla
 13. sSdfffobclupt
  sSdfffobclupt says:

  Добрый день всем!

  Бывало ли у вас такое, что приходилось писать дипломную работу в крайне сжатые сроки? Это действительно требует огромной ответственности и напряженных усилий, но важно не опускать руки и продолжать активно заниматься учебными процессами, как я.
  Для тех, кто умеет быстро находить и анализировать информацию в сети, это действительно помогает в процессе согласования и написания дипломной работы. Больше не нужно тратить время на посещение библиотек или устраивать встречи с дипломным руководителем. Здесь, на этом ресурсе, предоставлены надежные данные для заказа и написания дипломных и курсовых работ с гарантией качества и доставкой по всей России. Можете ознакомиться с предложениями на сайте , это проверено!
  http://avtoweek2016.ru/priobresti-sertifikatyi-o-professionalnom-obuchenii/
  купить диплом о среднем образовании
  купить диплом магистра
  купить диплом университета
  купить диплом специалиста
  купить диплом цена

  Желаю любому нужных оценок!

  Yanıtla
 14. sSdfffobclupt
  sSdfffobclupt says:

  Привет, дорогой читатель!

  Было ли у вас когда-нибудь такое, что приходилось писать дипломную работу в сжатые сроки? Это действительно требует огромной ответственности и напряженных усилий, но важно не сдаваться и продолжать активно заниматься учебными процессами, чем я и занимаюсь.
  Для тех, кто умеет искать и анализировать информацию в интернете, это действительно помогает в процессе согласования и написания дипломной работы. Не нужно тратить время на посещение библиотек или организацию встреч с дипломным руководителем. Здесь представлены надежные данные для заказа и написания дипломных и курсовых работ с гарантией качества и доставкой по России. Можете ознакомиться с предложениями по ссылке , проверено!
  http://www.jic-magic.com/question/%d0%ba%d1%83%d0%bf%d0%b8%d1%82%d1%8c-%d0%b4%d0%b8%d0%bf%d0%bb%d0%be%d0%bc-%d0%b2%d1%83%d0%b7%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d0%ba%d1%83%d0%bf%d0%ba%d0%b0-%d0%b4%d0%b8%d0%bf%d0%bb%d0%be%d0%bc%d0%b0-%d0%b2-%d0%bc/
  где купить диплом
  купить аттестат
  купить диплом магистра
  купить диплом ссср
  купить диплом Гознак

  Желаю всем положительных оценок!

  Yanıtla
 15. sSdfffobclupt
  sSdfffobclupt says:

  Доброго всем дня!

  Бывало ли у вас такое, что приходилось писать дипломную работу в крайне сжатые сроки? Это действительно требует огромной ответственности и напряженных усилий, но важно не опускать руки и продолжать активно заниматься учебными процессами, как я.
  Для тех, кто умеет быстро находить и анализировать информацию в сети, это действительно помогает в процессе согласования и написания дипломной работы. Больше не нужно тратить время на посещение библиотек или устраивать встречи с дипломным руководителем. Здесь, на этом ресурсе, предоставлены надежные данные для заказа и написания дипломных и курсовых работ с гарантией качества и доставкой по всей России. Можете ознакомиться с предложениями на сайте , это проверено!
  http://wiki.why42.ru/wiki/«аказать_удостоверени€_о_среднем_образовании
  купить диплом техникума
  купить диплом бакалавра
  купить диплом специалиста
  купить аттестат
  купить диплом университета

  Желаю любому пятерошных) отметок!

  Yanıtla
 16. VlassowOscarssTon
  VlassowOscarssTon says:

  Reaching out via response forms is an eloquent manifestation of contemporary business communication, combining the top of discretion and technology. This strategy offers companies a unswerving line to their clients, permitting them to comprehend the nuances of user experience, collect constructive feedback, and, above all, prove that they are continually hearing. Rather sifting through the cluttered scene of emails and marketing messages, response forms offer a clutter-free space, setting the path for true dialogue and more engaged conversations.

  Furthermore, mailing to comment forms is a testament to a company’s devotion to incessant betterment. Rather than of functioning in a vacuum, companies get an priceless viewpoint into their customers’ minds, revealing chances for development, betterment, and building stronger relationships. As client needs change, this two-way dialogue channel ensures that businesses continue to be not merely pertinent but profoundly connected to their audience’s constantly evolving preferences and fears. In the big design of things, it’s not just about amassing feedback; it’s about nurturing confidence and solidifying ties that stand the test of time.

  Telgrm: @xrumers
  https://XRumer.art
  Skype: XRumer.pro

  Yanıtla
 17. sSdfffobclupt
  sSdfffobclupt says:

  Здравствуйте!

  Бывало ли у вас такое, что приходилось писать дипломную работу в крайне сжатые сроки? Это действительно требует огромной ответственности и напряженных усилий, но важно не опускать руки и продолжать активно заниматься учебными процессами, как я.
  Для тех, кто умеет быстро находить и анализировать информацию в сети, это действительно помогает в процессе согласования и написания дипломной работы. Больше не нужно тратить время на посещение библиотек или устраивать встречи с дипломным руководителем. Здесь, на этом ресурсе, предоставлены надежные данные для заказа и написания дипломных и курсовых работ с гарантией качества и доставкой по всей России. Можете ознакомиться с предложениями на сайте , это проверено!
  http://forex.g-talk.ru/viewtopic.php?f=43&t=6090
  купить диплом техникума
  купить аттестат
  купить диплом о среднем специальном
  купить диплом бакалавра
  купить аттестат школы

  Желаю каждому положительных оценок!

  Yanıtla
 18. http://man-attestats24.com
  http://man-attestats24.com says:

  https://man-attestats24.com – Купить аттестат в москве – путь для вашему перспективам. На данном портале все вы сможете легко и оперативно приобрести аттестат, нужный для дальнейшего обучения или профессионального роста. Наши эксперты обеспечивают высокое качество и конфиденциальность предоставления услуг. Покупайте образовательный сертификат у нас и проявите дополнительные перспективы для своего профессионального роста и карьеры.

  Yanıtla
 19. sSdfffobclupt
  sSdfffobclupt says:

  Доброго всем дня!

  Было ли у вас когда-нибудь так, что приходилось писать дипломную работу в очень сжатые сроки? Это действительно требует огромной ответственности и может быть очень тяжело, но важно не опускать руки и продолжать активно заниматься учебными процессами, как я.
  Для тех, кто умеет быстро находить и использовать информацию в интернете, это действительно облегчает процесс согласования и написания дипломной работы. Больше не нужно тратить время на посещение библиотек или устраивать встречи с научным руководителем. Здесь, на этом ресурсе, предоставлены надежные данные для заказа и написания дипломных и курсовых работ с гарантией качества и доставкой по всей России. Можете ознакомиться с предложениями на сайте , это проверено!
  https://iv5nica.ru/threads/kupit-diplom-goznak-pokupka-diploma-v-moskve-sposoby-zaschischenno-i-po-zakonu-zakupit-dokument-otnositelno-obrazovanii.82/
  купить диплом
  купить аттестат школы
  купить диплом института
  купить диплом Вуза
  купить диплом специалиста

  Желаю любому положительных отметок!

  Yanıtla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir