kurdistanda hizbullahin anatomisi kadir amac

Yazar ve toplumbilimci Kadir Amaç’ın, ”Kürdistan’ da Hizbullah’ın Anatomisi” adlı kitabı bugün J&J yayınlarından çıktı! Elinizden düşürmek istemeyeceğiniz ve tekrar tekrar okuyacağınız bu  Kitap, dört parça Kürdistan’daki siyasal islamın ajandasına kısa bir yolculuk yapıyor. Onun sahte islami dünya görüşünü, sahih islamla ve felsefik nosyonlarla sorguluyor.  

Ayrıca Hizbullah’ın,  Kürt siyasetinde ve Kürt toplumunda nasıl algılandığını, nasıl tartışıldığını, geçmişteki ve şimdi nasıl bir pratiğe sahip olduğunu bir dizi kaynaklarla ortaya koyuyor. Hizbullah’ın tüm politik olgularını işleyen bu kitap, kolay anlaşılır bir dille yazılmış, değerli  okuyucular için tatmin ve taltif edici  enfes bir çalışma olduğunu söyleyebiliriz. 

İkincisi, İslamcılığın ve cihatçılığın, Şengal ve Kobané’de olduğu gibi, gelecekte Güney (Başure) Kürdistan, Batı (Rojava) Kürdistan ve Kuzey (Bakure) Kürdistan’da Kürd milletinin başına tekrar, bela ve musibet getirebileceği ihtimaline dikkat çekiyor.  

Çünkü daha önce, Kobané ve Şengal’de IŞİD teröristleri “Allahu ekber” sloganıyla Kürt kadınlarını demir kafesler içinde ”cariye” olarak satarken, benzer şekilde Cizre, Nusaybin, Sur, Gever ve Silvan’da T.C.’nin Esadullah timleri de “Ya Allah, Bismaillah, Allah’u Ekber” sloganlarıyla Kürtlerin yatak odalarına kadar giriyor; kendilerine ”Kürdistan’da Hizbullah’ım, Filistin’de Hamas’ım” diyen islamcı bu örgüt, Amed meydanında ”Kahrolsun Kürdistan kafirleri” ve “Yaşasın şeriat” sloganları atıyordu. 

Son olarak; yazanların çoğaldığı, uzmanlaşmanın arttığı, akademik görüşlerin daraldığı ve entelektüel bir fakülteye sahip yazarların azaldığı bu zamanlarda, ”Kürdistan’da Hizbullah’ın Anatomisi” adlı bu çalışmanın okurlarını tatmin ve taltif edeceğini ve  büyük bir tartışma yaratacağını bekliyorum! 

Dogan Demir 

© Copyright - Kadir Amac |