İran İslam Cumhuriyeti İsrail’in Eliyle mi Yıkılacak?

”İran İslam Cumhuriyeti İsrail’in Eliyle mi Yıkılacak?

Kadir Amaç                                                                                               

 

Üç gün önce, İran, tarihin en kapsamlı füze saldırısını İsrail’e yönelik gerçekleştirdi ve bu saldırıdan duyduğu büyük gururu dünya kamuoyuna duyurmakta tereddüt etmedi. Gece geç saatlerde bu makaleyi kaleme aldığım sırada, kim bilir belki bu gece veya başka bir gece, İsrail ansızın İran’a karşı çok etkili bir misilleme operasyonu gerçekleştirerek bölgeyi etkisi altına alacak şekilde büyük bir savaşın başlamasına ve İran İslam Cumhuriyeti’nin çöküşüne neden olabilir.

 

Devletin çökmesinden bahsederken aklıma Harvard’lı siyaset bilimci Grane Brinton geldi. Brinton, bütün siyasi devrimleri, insan vücudunun bir hastalığın safhalarından geçmesine benzetiyordu. Bu benzetme, “safhalardan geçme Teorisi’ni 1640 İngiliz, 1776 Amerikan, 1789 Fransız, 1917 Rus devrimlerini çözümleyerek izah ediyordu.

 

Grane Brinton, 1979 İran İslam Devrimi gerçekleşmeden önce vefat etmiş olsaydı, devrim teorisi listesinin başına İran Devrimini koyacağı kesindi. Çünkü doğrusunu söylemek gerekirse, 1979’da İran İslam Devrimi, insanlık tarihinin en büyük halk devrimi ünvanını çoktan kazanmıştı.

 

Yakın tarihte 1789 Fransız İhtilali ve 1917 Bolşevik İhtilali ile İran İslam Devrimi’ni mukayese etmek mümkün değildir. Çünkü İslam Devrimi, 1979’da halk tarafından gerçekleştirilen gerçek bir devrimdir. Devrimin lideri olan 78 yaşındaki bir molla, milyonlarca insanın önünde binlerce yıllık bir monarşiyi tek bir kurşun sıkmadan devirmiştir.

 

Humeyni, İran halkını her türlü şiddetten uzak tutmayı ve özellikle şu mesajı vermek istemiştir: “Sizi öldürmeye gelen polis ve askerlerin göğsüne kurşun değil, çiçek atın.” Evet, aynen öyle oldu ve bağımsız kaynakların kabul ettiği üzere, 60 bin insanın hayatına mal olan protesto ve direnişler devrimle sonuçlandı; devrimin lideri Humeyni, Paris Havaalanından Tahran Havaalanına indiğinde tam 12 milyon insan tarafından karşılanmıştı.

 

Devrimin birinci yıldönümü kutlamalarında hazır bulunan ünlü Türk gazeteci ve şu anki Diyarbakır Demokrat Parti Milletvekili Cengiz Çandar’ın “Dünden Yarına İran” adlı kitabını 1989 yılında okuma imkânım olmuştu. Yazar, kitabında İran İslam Devrimini akıcı bir dille anlatıyordu ve kitabın her sayfasını okuduğumda, olayların içindeymiş gibi hissettim.

 

Cengiz Çandar’ın “Devrimler içinde devrim, İslam içinde devrim ve mezhep içinde devrimdir.” tespitleri adeta altın vuruş niteliğindeydi. Öyle ki İslamcı mahalle arasında Cengiz Çandar’ın namaz kılmaya başladığı ve İmam Humeyni’ye itaat ettiği söylentileri kulaktan kulağa yayılıyordu. Çünkü o dönemlerde bu devrimden herkes bir şekilde etkilenmişti. Etkilenen isimlerden biri de “İslam Devriminin Kökleri” adlı ünlü kitabın yazarı İngiliz akademisyen Hamit Algar’dı.

 

Devrimin birinci yıldönümünde gösterileri izlemeye giden Fukuyama’nın arkadaşı kendisine şöyle bir not düşmüştü: “Milyonlarca insan Azadi Meydanı’nda ‘Merg berg Amrika (Amerika’ya ölüm!)’ diye bağırıyor.” Dünyaca ünlü siyaset bilimci Francis Fukuyama, arkadaşına şöyle yanıt veriyordu: “Korkma! Shell, Sony, Peugeot vb. şirketlerin tabelaları yerinde duruyor.” sözleriyle İslam devrimin trajikomik boyutuna dikkat çekmeyi başardı.

 

İslamcılık düşüncemin hatıra ajandasından bir dizi küçük alıntı yaparak, makaleme farklı bir bakış açısı kazandırmaya gayret göstereceğim. İslamcılık yaptığım (1985-1999) dönemlerinde İran devriminin fikir adamlarından biri olan Asaf Hüseyin’in, “İran’da Devrim ve Karşı Devrim” adlı eseri, kitapçılarda o dönemlerde kapış kapış satılıyordu ve gençler arasında elden ele dolaşıyordu. Asaf Hüseyin, Batı paradigmasına ve kapitalist Amerika devletine karşı “İran İslam Devrimi’ni alternatif olarak gösteriyordu.

 

Haşim’i Rafsancani ise bu duruma post modern “İslam’ın yeni dalgası’’ ismini veriyordu. İslam Devriminin önemli mimarlarından biri olan Ayetullah Haşim’i Rafsancani, “İslam’ın Dalgası” adlı kitabında, pek yakın bir zamanda İran İslam Devriminin öğretilerinin dalga dalga yayılacağını, “Amerika emperyalizmini” ve “İsrail Siyonizm’ini” bu İslam dalgası karşısında yerle yeksan edeceğini iddia ediyordu.

 

Geçmişte Rafsancani, Cumhurbaşkanlığı görevini yaptığı her iki dönemde, kendisi ve çocuğu devletin parasını çalmakla isimleri anıldı ve ayrıca baba ve oğul yargılandı ve hüküm aldılar. Rafsancani’nin yukarıdaki iddialı sözleri 45 yıl içinde hiçbir karşılık bulmamakla birlikte ve öyle ki sergilediği pratikleriyle hem kendisinin hem de Devrimin itibarına suikast yapıyordu.

 

İran İslam Devrimi’nin bir başka önemli isimlerinden biri de Dr. Mustafa Çamran’dır. Çamran’ı 1994 yılında ‘Kürdistan Hainleri” adlı eseriyle hem kendisinin hem de İran Devletinin Kürtlere karşı resmi fikirlerini tanıma fırsatı elde ettim. Kendisi Rojhılatlı bir Kürt olup, siyasal İslam ile ontolojik varlığına savaş açmış ve İslam adına kendi halkını vahşice katletmeyi cihad saymış ve Humeyni bu vesileyle kendisine “Mustafa Çamran, Kürdistan Demokrat Partisi’ne karşı verdiği cihad ile Cennetin Sigortasını Garanti altına almıştır” sözleriyle ödüllendirmekte geri durmuyordu.

 

Ve aynı yılda Ayetullah Humeyni’nin, ‘İmam’dan Mesajlar’ adlı kitabını okumuştum. Kitabın bir bölümünde Humeyni; “Kürdistan Demokrat Partisi” İslam düşmanı ve kafir bir teşkilat” olduğunu ve ayrıca Kürtlerin kurtuluş yolunun sadece “İslam devletine itaat” etmekten geçtiğini iddia ediyordu.

 

Kısacası İslam Devrimi, İran halklarına özgürlüğü, demokrasiyi, ekonomik zenginliği, eşitliği ve adalet mefkûresini vaat etmişti. Ancak aradan tam 45 yıl geçmesine rağmen halka, kötülükten ve cehaletten başka hiçbir şey bırakmadığını bugün daha net olarak görebiliyoruz.

 

Şeriatçı devletin bu çağ dışı antagonizması dijital gezegenimizi, tedirgin ve huzursuz ettiğini anlayabiliyorum. Çünkü İran İslam Cumhuriyeti post Modern medeniyetle diyalog köprüleri kurmak istemiyor; çözüm yerine kaosu, suhuleti yerine şekavetti, demokrasi yerine Şia şeriatını ikame etmek istiyor. Değişimi, demokratikleşmeyi ve uygarlaşmayı ise kafirlik olarak tasavvur ediyor, agresifleşiyor. İran Ayetullah rejimi ülkedeki adaletsizliği, fakirliği, sefaleti, geri kalmışlığı, İran milletinin aç kediler gibi duvarlara tırmanmayı, Kürt gençlerini vahşice vinçlerde sallandırmayı ve zindanlarda vahşice katletmeyi; emperyalizmi, İsrail’i, Amerika’yı ve Batı Avrupa ülkelerini suçlayarak ÇÖKÜŞÜN en büyük sebeplerini yarattığını hâlâ fark etmiş değildir.

Oysa ki Batı’da demokrasi, adalet, eşitlik, kadın, emek, özgürlük, etnik ve dini grupların akültürasyon haklarını parlamenter sistem veriyordu. Örneğin ABD’de “Temsilciler Meclisi” (Senato), İngiltere’de “Lordlar Meclisi”, Fransa’da “Milli Senato” meclisi, Almanya’da “Bundestag” meclisi canla başla kendi milletlerine hizmet ediyor.

Oysaki Ayetullah Humeyni, Ayetullah Mutahhari, Ayetullah Beheşti, Ayetullah Burucerdi, Ayetullah Muntezeri ve büyük düşünür Ali Şeriati gibi isimlerin örgütlediği kurum olan “Hüseyniye-i İrşad”, toplumun tüm muhalif kesimlerini ve Kürtleri bir araya getirerek, güç birliğini ve ittifak bloğunu sağlayarak ve onlara liderlik yaparak Pehlevi diktatörlüğünü alaşağı etmişti. Devrimin lideri İmam Humeyni, Kürt halkına, tüm ittifak güçlerine ve İran halklarına demokrasi, parlamentarizm, huzur, adalet ve özgürlük sözünü vaat etmişti. Ancak, Humeyni ve şürekası ilk iş olarak kendisine itaat etmeyen herkesi tasfiye ettiler. Özellikle HALK DEVRİMİNİN ortakları olan Kürtleri, vahşice katletmeyi cihat gördüler ve solcu fırkalar için idam mangalarını kurdular.

 

Ayrıca 45 yıldır dış politikasını, Filistin ve İsrail meselesi üzerinde yürüterek ve bu hassas alanı istismar ederek, Yahudi düşmanlığını körüklüyor ve İsrail’deki askeri hedeflere misilleme amaçlı saldırıları “stratejik sabır” kavramını kullanarak belki sonu getiriyor. Bu kavramın bana hiç de yabancı gelmediğini siz değerli okurlarımla paylaşmak isterim. Çünkü bu kavramı her ne kadar İran Cumhurbaşkanlığı Siyasi İşler İdaresi Başkan Yardımcısı Muhammed Cemşidi tarafından belirtilse de, 1992 yılında Farsçadan Türkçe ’ye çevrilen ve benim de dikkatle okuduğum Seyit Ali Hamaney’in “SABIR” adlı kitabında “stratejik sabır” kavramının aynı şekilde geçtiğini açıklığa kavuşturmak istiyorum.

 

Bana göre, İran’ın İsrail’e 13.4.2024 tarihinde yaptığı İHA saldırısından sonra İran İslam Devrimi adım adım kendisini ÇÖKÜŞE doğru hazırladığını düşünüyorum. Bu yıkım sürecinin etap etap, palet palet nasıl ÇÖKÜŞE doğru gittiğini kavramamızı kolaylaştıracak geçmişe kısa bir yolculuk yapalım:

 

28 Aralık 2017 ile 16 Eylül 2022 tarihleri arasında Meşhet, Kum ve Tahran’da başlayan ve hemen ardından İran’ın diğer şehirlerine dalga dalga yayılan protesto gösterileri, ülke içinde ve dışında büyük bir destek gördüğünü takip edenler hatırlayacaktır. Gösteriler heyecanla tartışılıyor ve yapılan bu tartışmaların heyecanı her geçen gün giderek artıyordu ve haber ajansları çıkan olaylarda yüzlerce insanın hayatını kaybettiğini, yüzlerce yaralı ve binlerce tutuklunun olduğunu dünyanın bilgisine sunuyordu.

 

Yedi yıl önce İran İslam Cumhuriyetinde yaşanan o protesto eylemlerini o dönemin Meşhet Cuma İmamı Ahmet Alemulhud’un; “Devrim kırk yıldır hiçbir sorunumuzu çözmedi ve ülkemizi her yönüyle geriletti” sözleri Ayetullah rejiminin her geçen gün saldırganlaşarak adım adım kendisini krize sokarak TÜKENİŞE doğru gittiğinin güçlü işaretlerini veriyordu.

 

Meşhet Cuma İmamı Ahmet Alemulhud, Ali Hamaney’e biatlı olduğu halde, haklı ve cesur çıkışlar yaparken; İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “ABD ve İsrail halkımızı kışkırtıyor ve fitnecileri sahaya sürüyor”, Tahran Cuma İmamı, “Halkın zihninin zehirli düşüncelerle bulanmaması için sosyal alanı serbest bırakmamalıyız.” Keyhan gazetesi müdürü Hüseyin Şeriatmedari, “Halkın geçim konusundaki rahatsızlığı, fitnecilerin yeni fitnesi.” Devrim Muhafızları Ordusu da olayları, “Birtakım gruplar yeni fitne peşindeler.” sözleriyle 2017’de yaşanan hadiselerin uygulamalarına sahip çıkıyordu.

 

Ayrıca Meclis Başkanı Laricani’nin 350 milyar dolar civarına kadar gerileyen milli gelirle ülkenin yönetilmesinin mümkün olmadığını söylemesi ve dini lider Hamaney’in protesto olaylarından hükümeti ve resmi kurumların yöneticilerini sorumlu tutarken ve onları hesap vermeye çağırırken; halk, Hamaney’in bu açıklamalarına öfkeyle karşılık veriyor ve sarf ettiği sözleri münafıklık olarak değerlendiriyordu.

 

”Çünkü İran halkı Hamaney’i münafıklıkla itham etmekte haklıydı. Hamaney, 30 yıllık görevi boyunca kimseye hesap vermek bir yana, bir kez dahi basın toplantısı düzenlediğine kimse şahit olmamıştı, gazetecilerin ve televizyonların karşısına çıkıp, halkına ve Müslüman dünyasına hesap vermeyi tek bir kereliğine olsa bile gerekli görmemişti.

 

Kısaca, 2017 ve 2022’de meydanlara çıkan göstericilerin ana hedefini şöyle özetleyebiliriz: Ülkedeki hayat şartları, yoksulluk, faiz, dış politika, rüşvet, idam, işsizlik, Kürtlere uygulanan zulüm politikaları, yolsuzluk, fuhuş, kadının kara çarşafa hapsedilmesi, sınıf farkına yönelik atılan somut sloganlardan, İslam Devriminin ÇÖKÜŞ temellerinin atıldığı dönem olarak okumak lazım.

 

Örneğin İran halklarının İran Devleti gibi, İsrail ve Filistin meselesiyle ilgilenmediklerini meydanlarda attıkları şu sloganlardan anlamak mümkündür: “Ne Gazze ne Lübnan canım feda İran’a”, “İslam’ı basamak yaptınız bizi zelil ettiniz”, ‘Biz devrim yaptık ne büyük hata yaptık.’’, “Kahrolsun Ruhani”, “Paralarımızı Suriye, Gazze ve Lübnan’da harcamayın”, “Halk dilenecek duruma düştü”, “Kahrolsun Hizbullah”, “İslam Cumhuriyeti istemiyoruz”, “İstiklal, özgürlük, İran Demokrasi Cumhuriyeti”, “Halk dilenciliğe başladı”, “Top Tüfek Fişek MOLALAR Kesinlikle Yok Olacak”, “Jin, jiyan, azadi” ve ‘’Merg merg Hamaney’’.

 

Yukarıda Ayetullah rejimine karşı atılan sloganların anlamı bana göre şudur: İran halkının büyük bir bölümünün “İran Şeriat Devleti’ni istemediğinin mesajını veriyor. İran halkı uyduruk şeriat yasalarıyla, hayatlarını ve ikballerini daha fazla karartmak istemiyor. İkincisi; İran halkları, seküler ve demokratik bir devlete özlem duyduklarını, uygar devletlere ve uygar milletlere bir kez daha devrim içinde devrim yapmaya hazır olduklarını ve demokratik devletlerin kendilerine yardım etmelerini talep ettiklerini net anlayabiliyoruz.

 

Şahlık rejimini gene alaşağı eden ve mollaları iktidara taşıyan gene aynı İran halkları değil mi? Peki, İran Şahlık düzeni nasıl yıkıldı ve Şah’ın ülkeyi terk etmesine hangi siyasi ve sosyolojik olaylar neden oldu? Sorularına analitik bilgiyle cevap vermeye devam ederek analizimizi daha sağlam bir zemine inşa edelim.

 

İran Şahı’nın sonunu getiren 1964 yılında başlayan “15 Hordat olayları”dır. İkincisi, 1973’te petrol fiyatlarının üçe katlanmasıyla birlikte İran ekonomisi büyük bir inişe geçti ve halk her geçen gün fakirleşti, bazı imtiyazlı insanlar hızla zenginleşti, kıskançlık, yolsuzluk, rüşvet, enflasyon ve her türlü yozlaşma İran toplumunun tüm katmanlarını Şah Pehlevi’ye karşı harekete geçirdi ve Şah Pehlevi İran’i terk etmek zorunda kaldı.

 

Peki, 2017 ve 2022 yılları arasında İranlı göstericilerin devrim karşıtı attığı bu sloganlara özellikle ABD ve İsrail devleti tarafından nasıl karşılık bulduğuna bir de bakalım.

 

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından göstericilere anında şu yanıtı verdi: “ABD haklı mücadelenizi destekliyor”.

 

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, “İran halkının bu büyük cesaretini alkışlıyoruz.” Beyaz Saray Sözcüsü Sanders, “ABD, İran halkını desteklemektedir; rejime, kendi vatandaşlarının barışçıl yollarla değişim arzusunu dile getirme temel hakkına saygı duyması çağrısında bulunuyoruz”.

 

Eski bir ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) çalışanı olan Edward Snowden, İran’daki gösterileri uzaktan söylemleriyle destekleyen ABD’li politikacılara şunları söyledi: “Eğer ciddiyseniz Google’a bir telefon açıp göstericilere gerçekten destek olabilirsiniz.” ABD Başkanı Joe Biden, “İran’ı özgürleştireceğiz”.

 

İsrail Ulaştırma ve İstihbarat Bakanı Yisrael Katz, “İran halkının özgürlük ve demokrasi mücadelesini” kazanmasını gönülden temenni ediyorum. İsrail’li Bakan, İran halkının özgürlük ve “demokrasi mücadelesini” kazanması halinde İsrail ve Ortadoğu’da tüm tehditlerin ortadan kalkacağını söylemişti.

 

“İran İslam Devleti” ve onun siyasal İslamcı yandaşları, yaşanan bu siyasal ve gerçek olayların hakikatini, bilimsel argümanlarla ve ilmi basiretle okuma, anlama, doğru teşhis koyma ve çözüm üretme yöntemi yerine, meydana gelen halk gösterilerini, ABD ve İsrail’in kışkırtması olarak propaganda ederek gerçeğe kurşun sıkıyordu.

 

Son olarak, sosyolog ve siyaset bilimci Ibn Haldun, “Mukaddime” adlı eserinde devletlerin yıkılışını; adaletsizlik, fakirlik ve milletlerin asabiye duygusunun zayıflaması ve halkın yoksulluktan dolayı devlete karşı güçlü bir güvensizliği doğurmasıyla birlikte devletin yıkılmasına vesile olduğunu söyler. Ona göre; insanın doğup, büyüyüp ölmesi gibi devletlerin kurulup, gelişmesi ve yıkılması ve yıkılan devletin yerine başka bir devletin doğması, Tanrı’nın koyduğu sünnetullah yasasıdır diyor.

 

İran’ı görmüş ve İran Devrimi üzerine sistematik okumalar yapmış biri olarak şimdilik için ancak şunları söyleyebilirim: İran’daki halklar, akıl dışı ve çağ dışı molla rejiminin hayatlarından çıkıp gitmesi için dışarıdan bir müdahalenin yardımına ihtiyaç duyduğu bir gerçek.

 

Büyük bir ihtimalle İran İslam Cumhuriyeti’nin çökmesini sağlayacak en büyük saldırıyı İsrail gerçekleştirecek. İsrail henüz İran’a yönelik misilleme hakkını kullanmamasına rağmen, dünya devletler liginin ve uluslararası kurumların neredeyse ezici çoğunluğunun desteğini almış durumda gözüküyor. İsrail’in İran’a yönelik büyük bir saldırı yapması halinde, İran halkları bu saldırıları fırsat bilecek ve dünya devletlerin desteğini alarak bu kez POSTMODERN BİR DEVRİME İMZA atacağını düşünüyorum.

 

Kadir Amaç

Brüksel

 

10 cevaplar
 1. fun88 ถอนเง น นาน ไหม
  fun88 ถอนเง น นาน ไหม says:

  ดังนั้น ถ้าคุณกำลังมองหาประสบการณ์การเดิมพันที่สนุกและไม่มีเวลาเบื่อ พร้อมทั้งต้องการความปลอดภัยในการทำธุรกรรม กับ fun88 บ ญช เวปไซต คุณจะได้สัมผัสความสุขและความสำเร็จในการเดิมพันกีฬาและคาสิโนสดทุกวัน

  Yanıtla
 2. Bernardwromb
  Bernardwromb says:

  Бесплатное
  обследование объекта! С организацией постановки на учет в КиевТеплоЭнерго / Еврореконструкции
  и др. Цена Min! Оперативно. Под ключ. Гарантия – 24 месяца.
  УСТАНАВЛИВАЕМ СЧЕТЧИКИ ТЕПЛА ПО ЛУЧШИМ В КИЕВЕ ЦЕНАМ

  Счетчик тепла ультразвуковой Trust (Украина, 5 лет гарантии с начала эксплуатации) + разработка проекта + стандартный монтаж + расходники – 6600 грн.;Счетчик тепла ультразвуковой CEM (Турция) + разработка проекта  + стандартный монтаж + расходники  – 7000 грн.;Счетчик тепла механический Apator Elf (Украина, 3 года гарантии с начала эксплуатации) + проект + стандартный монтаж – 7500 грн.;Стоимость установки других счетчиков – просчет по запросу. 

  * Работаем во всех районах Киева: утром, днем, вечером и даже в выходные и праздники!
  ** Гарантия на выполненные работы – 24 месяца!!!

  КАК ВЫБРАТЬ СЧЁТЧИК ТЕПЛА
  В чем разница между механическим и ультразвуковым счетчиком:

  Механический счетчик имеет подвижный механизм, который со временем изнашивается. Срок службы зависит от качества воды в системе отопления. Основное преимущество – дешевая цена, дольше работает батарея, нечувствительность к завоздушиванию теплоносителя. Среднестатистически, с учетом качества воды в Киевских теплосетях, они работают 8-10 лет.

  Ультразвуковой (импульсный) счетчик дороже, но из-за отсутствия подвижного механизма, срок службы счетчика, в среднем, 10 лет.

  * При необходимости, счетчики дополнительно могут комплектоваться системой дистанционной передачи данных.

  ТОЛЬКО МАСТЕРГАЗ ОРГАНИЗОВЫВАЕТ ПОСТАНОВКУ НА УЧЕТ СЧЕТЧИКОВ ТЕПЛА В КП “КИЕВТЕПЛОЭНЕРГО” / ООО «ЕВРО-РЕКОНСТРУКЦИЯ»Прейскурант на самые популярные счетчики тепла (цену и наличие других позиций – уточняйте):Счетчик тепла ультразвуковой Trust ( Украина, 5 лет гарантии с начала эксплуатации ) – 4400  грн.;Счетчик тепла ультразвуковой CEM (Турция) – 4800 грн.;Счетчик тепла механический Apator Elf ( Украина, 3 года гарантии ) – 5300 грн.

  Стандартные работы:

  Обследование объекта и поиск технического решения – БЕСПЛАТНО!
  Разработка проекта – 800 грн.
  Расходные материалы – от 600 грн.
  Монтажные работы – от 800 грн. (в зависимости от сложности).

  Дополнительные услуги (* при необходимости):

  Выполнение функции Заказчика: согласование технической документации у балансодержателя и в ресурсопоставляющей организации – 1000 грн.
  Организация опломбирования и постановки на учет в КП “Киевтеплоэнерго” / ООО «Евро-Реконструкция» – 600 грн.

  Неоспоримое преимущество наших клиентов – не требуется дополнительно вызывать специалистов теплопоставляющих компаний, посещать их центры обслуживания для подачи, получения документов и др. процедурных моментов.

  * Перечень документов, необходимых для заключения договора с КП «Киевтеплоэнерго» о предоставлении услуг централизованного отопления и поставке горячей воды

  ВЫГОДЫ УСТАНОВКИ СЧЕТЧИКА ТЕПЛА
  Не секрет, что коммунальные платежи гораздо выгоднее оплачивать по счетчикам, чем по фиксированным тарифам, и платежи за тепло – не исключение. От того, насколько профессионально установлен счётчик тепла, и насколько корректно он работает, напрямую зависят Ваши ежемесячные выгоды при расчётах за полученные калории.

  Средняя экономия при установке счетчика тепла в квартире составляет 30% и окупается за 2 отопительных сезона, а в офисных помещениях этот прибор может окупить себя всего за одну зиму!

  При установке счетчика тепла советуем установить регуляторы тепла на батареи и экономить еще больше. Более подробную информацию по цене и модельному ряду предоставит наш менеджер.

  * Для коллективных заказчиков (ОСББ, ЖЭКи, оптовые заказы) предусмотрена система скидок. Расчет стоимости производится по запросу исходя из объемов, сути работ, однотипности, местоположения и других факторов.

  Максим Русланович
  26/12/2023

  Обрав MG для установки лічильника тепла. Вражений швидкістю і якістю роботи. Майстергаз допоміг з усіма документами. Рекомендую!

  5

  Олександра Михайлівна
  10/12/2023

  Звернулася до Мастергаз для установки квартирного лічильника тепла. Сервіс був на вищому рівні, майстер прийшов вчасно і дуже швидко все організували. Ціни були дуже прийнятні, а довга гарантія на роботи вражає.

  5

  Ірина Олександрівна
  18/10/2023

  Зверталась в MG для установки лічильника тепла. Робота була виконана швидко, без зайвих питань. Майстер допоміг з усіма документами для постановки на облік. Ціна адекватна, сервіс на рівні!

  5

  Василь Андрійович
  24/09/2023

  Швидко, ефективно, без зайвих питань. Майстер прийшов в бахілах, уважний до деталей. Цінував швидкість виконання роботи. З мене тверда п’ятірка!

  5

  Ірина
  07/09/2023

  На минулому тижні телефонувала у Мастергаз щодо повірки лічильників води, і вже все виконали. Дякую!

  5

  Светлана
  28/07/2023

  Заказывала установку счетчика горячей воды “под ключ” в апреле месяце. Рекомендую компанию

  5

  Олександр
  11/06/2023

  Обрав компанію MasterGaz для установки квартирного лічильника тепла з подальшою постановкою на облік. Я задоволений якістю обслуговування та професіоналізмом майстра. Швидко та аккуратно виконав установку лічильника тепла. Організували їх постановку на облік. Компанія MasterGaz працює професійно і надає повний комплекс послуг “під ключ”, що значно спрощує процес для клієнта. Я також хочу відзначити, що ціни на послуги були дуже прийнятні, а гарантія на виконані роботи довготривала, що дуже важливо. Я рекомендую MasterGaz для установки квартирних лічильників тепла з організацією постановки на облік.

  5

  Тетьяна Евгеневна
  31/05/2023

  Обратилась в Mastergaz для установки квартирного счетчика тепла. Мастер работали быстро, и всё было выполнено “под ключ”. Цена была средней на рынку, что вполне устроило меня. Рекомендую!

  5

  Зонь Е В
  22/03/2023

  Заказал услугу установки квартирного счетчика тепла в компании Мастергаз. Работа была выполнена быстро и качественно. Мастер помог с оформлением документов. Очень доволен.

  5

  Марина
  22/03/2023

  Обратилась в Мастергаз для установки счетчика тепла. Мастер пришел вовремя, был вежлив. Организовали постановку на учет и помогли с оформлением всех необходимых документов. Цена оказалась средняя по рынку, но при этом я получила уникально длинную гарантию на выполненные работы. Рекомендую!

  5

  12345»

  Написать отзыв

  Рейтинг

  Ужасно

  Плохо

  Нормально

  Хорошо

  Отлично

  Отправить

  – Опломбирование ведомственными пломбами КиевТеплоЭнерго /
  Еврореконструкции; оплата за тепло по счетчику с момента установки- Постановка счетчика на учет в КиевТеплоЭнерго /
  Еврореконструкции и др. – 1 день- Гарантия на выполненные работы – 24 месяца

  – От заказа до начала работ – 2 часа
  Высокие стандарты золотого медалиста государственного рейтинга 2016, 2017, 2018, 2019, 2020

  500 000+ Довольных клиентов

  Онлайн контроль заказа

  Лицензия на все виды работ

  Гос. награды Украины

  С 2012 на рынке

  Установка квартирных счетчиков тепла с организацией постановки на учетПостоянный рост тарифов на тепловую энергию у многих вызывает негодование. Именно поэтому вопрос ведения контроля потребления ресурсов и эффективности их использования приобретает все большую популярность. На сегодняшний день, лучшим способом уменьшить расходы за отопление, является установка счетчика тепла в квартиру. Такой прибор учета позволит не только эффективнее расходовать тепловую энергию, но и существенно снизит затраты на данный вид коммунальных услуг, поскольку оплата производится только за фактически потребленные Вами ресурсы. Как работает квартирный теплосчетчик?Основной задачей данного устройства является измерение количества получаемой энергии на входе в систему отопления. Современный теплосчетчик представляет собой устройство небольшого размера, с возможностью установки в труднодоступных местах. А конструкция превалирующего большинства моделей предназначена для установки, как на вертикальном, так и на горизонтальном трубопроводе. Выбираем качественный теплосчетчик. На что обратить вниманиеНа сегодняшний день на рынке существуют два основных типа счетчиков тепла, устанавливаемых в квартирах: 1. Механический – этот тип приборов учета имеет подвижный механизм, изнашивающийся со временем. Срок его службы напрямую зависит от качества воды в системе отопления. Основным преимуществом устройства является недорогая стоимость и нечувствительность к попаданию воздуха в теплоноситель. 2. Ультразвуковой – зарекомендовавший себя на рынке, как долговечный и надежный тип счетчика. Из-за отсутствия подвижных механизмов, такой прибор имеет значительно более долгий срок службы, по сравнению с механическим, и обеспечивает очень высокую точность при контроле и измерении потребленной тепловой энергии. При выборе счетчика, также стоит обратить внимание на функциональность и параметры конкретной модели. Так, например, дополнительные расходы может повлечь замена батареи, поскольку некоторые производители, поставляют приборы с батареей, рассчитанной на пяти- либо шестилетний срок эксплуатации (при среднем сроке службы устройства 8-10 лет). Для удобства пользования, следует обращать внимания и на единицы измерения, в которых счетчик отображает и ведет учет. В Украине тарификация установлена в Гкал (гигакалории), соответственно лучше подбирать устройство, отображающее измерения в этих единицах.  Кроме того, современные приборы дополнительно могут комплектоваться системой дистанционной передачи данных, набирающей популярность. Сохраняем тепло… И деньги. Преимущества установки счетчика теплаОбщеизвестно, что коммунальные платежи гораздо выгоднее оплачивать по счетчикам, чем по фиксированным тарифам, и платежи за тепло – не исключение. Ведь в связи со значительной изношенностью труб в магистральных сетях, потери тепла в них в среднем составляют 30%! И, естественно, они включены в тариф по оплате тепловой энергии. Именно поэтому, от того, насколько профессионально установлен счётчик тепла, и насколько корректно он работает, напрямую зависит размер Вашей ежемесячной экономии на счетах.Средняя экономия при установке счетчика тепла в квартире составляет 30% и окупается за 2 отопительных сезона, а в офисных помещениях такой прибор может окупить себя всего за одну зиму! Для нежилых квартир экономия и вовсе может составить около 80% за 3-4 отопительных месяца. Кроме того, работая с нами, Вам становится доступна государственная программа «Сберегательный дом» от АО «Ощадбанк», позволяющая получить компенсацию от 30% до 70% за устанавливаемый счетчик тепла.Установка теплосчетчика «под ключ» в КиевеКомпания Мастергаз предлагает качественную и оперативную установку квартирных счетчиков тепла «под ключ». Забудьте об утомительных очередях в теплопоставляющих компаниях, посещениях центров обслуживания и долгого получения документов. Все необходимые процедуры мы сделаем за Вас в максимально сжатые сроки и по самым низким ценам в Киеве. А годовая гарантия на выполненные работы и более 200 000 довольных клиентов лучше всего расскажут о профессионализме и опыте наших мастеров. 

  Yanıtla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir