Kürt Aydınlarına Çağrı!

Kürt Aydınlarına Çağrı!

Ülkesi işgal altında olan, anadilde eğitim dahil doğuştan gelen tüm hakları inkar edilen yalın ayak Kürt milletinin  değerli aydınları!

Halıhazırda toplamda 56 tane Müslüman devlet var. Bunların sadece 22 tanesi Arap devleti. Pekâlâ, elli 50 milyona varan nüfusuyla ve 530.000 metrekare yüzölçümüyle Kürtlerin hâlâ yerküre gezegenimizde  devletsiz olmalarında biz Kürt aydınların suçu yok mu? Ülkemizin dört parçasına yönelik vahşi bir savaş sürerken, ülkemiz tarumar edilirken, geleceğimiz karartılmaya çalışılırken, gerçek aydın sorumluluğu gereği yaşananlara kayıtsız kalamayız. Bu anlamda dünyada, dört parça Kürdistan’da ve özellikle Avrupa’daki Kürd aydınların bir kurumsallaşma çabası içinde bulunması tarihsel bir zorunluluktur.

Halkımıza yönelik sürmekte olan soykırıma karşı hiçbir askeri ve siyasi oluşuma dayanmayan, özgürlüğümüzü ve kurtuluşumuzu esas alan, ulusal çıkarlarımızı partiler üstü tutan, tüm Kürt partilerini bir tarağın dişleri gibi musavi gören, sömürge statüsünün de altında olan Kürdistan ülkesinin bağımsızlığına ve Kürdistan milletinin kurtuluşuna hizmet eden bir birliğe acilen ihtiyacımız var.

Bu vesile ile işgalci Türk-Arap-Fars egemenlerinin vatanımızdaki siyasi ve askeri varlığına son vermek, dağınıklığımızı milli birliğe dönüştürmek, ulusal egemenliğimizi amaçlayan bilim, demokrasi ve adalet bilinci ile hareket etmek sorunluluğu ile karşı karşıyayız.

Gidişatı gerçekçi biçimde değerlendirmek, yararlı stratejik fikirler üretmek, siyasi oluşumlara entelektüel destek sunmak için ” ÖZGÜR KÜRT AYDINLAR HAREKETİ” adı altında Kürdistan ve  Avrupa genelinde kapsamlı bir tartışma zemini yaratarak nihayetinde bir konferansta buluşmayı öneriyorum.

Partilerin, siyasi örgüt ve kurumların işlevleri farklıdır; fakat önerdiğimiz konferansa temsilci gönderebilirler. Siyasi kurumlar ulusal çıkarların yanı sıra örgütsel varlık göstermek için örgütsel-partisel çıkarlarını da fazlasıyla düşünür ve kollarlar. Aydınlar ise bu zorlu süreçte ulusal değerleri, ulusal kurtuluşu, ulusal birliği ve toplumsal aydınlanmayı her şeyin üstünde tutarlar.

Bilindiği gibi aydın insan, ait olduğu halkın ya da içinde bulunduğu toplumun özgürlüğünü savunan, tarihsel-toplumsal ortamı sağlıklı bir şekilde analiz eden, sorunları ortaya koyan ve daha iyi, daha güzel, daha yaşanası bir ortamın gerçekleşmesinin sorumluluk bilinciyle bunun mücadelesini verendir. Kısacası aydının partisi, lideri ve çıkarları olmaz. Aydın toplumun vicdanı, kalemi, kitabı ve öğretmenidir. Yada uyutulmuş ve köleleştirilmiş bir toplumun peygamberidir!

Kürd halkının parçalanmışlığı, sömürge koşulları ve dünyaya dağılması sonucunda Avrupa’da bir Kürd diasporası oluştu. Bugün Kürd aydınların birlik içinde olması her zamankinden daha vaciptir. Kürdistan’ın her dört parçasında sürmekte olan özgürlük mücadelesi karşısındaki aydın sorumluluğu ile halkımızın toplumsal aydınlanmasına katkı sunan, ulusal haklarını savunan örgütlü bir yapıya ivedi bir ihtiyaç kaçınılmazdır.

Kürd aydınları, kısa vadede neler yapabilir? Kürd halkının ciddi bir asimilasyon ve hatta katliam ile karşı karşıya olduğunun bilinciyle, partiler arası milli birliği savunarak Kürdistan’ın herhangi bir parçasında gelişen ulusal davaya moral destek ve perspektif sunmanın yanı sıra, parçalar ve partiler arası köprü rolünü oynayabilir. Başta Amerika Birleşik Devletleri, Batı Avrupa Devletleri, İslam ülkeleri,  Birleşmiş Milletler ve Avrupa Parlamentosu ve benzeri ulıuslararası kurumlarla dostluk ve diplomatik ilişkiler geliştirmek ve Kürdistanın bağımsızlık davasını küreselleştirme insiyatifİ alabilir.

Bu saydıklarım ve daha da önemli ve ivedilikle görülecek önermeler için  bir dizi konferanslara mutlaka ihtiyaç vardır. Bunun için de önceden bir ‘’Hazırlık komitesi’’nin aramızda seçilmesi  ve şimdilik için, bu deklarasyonu imzalayan aydınların bir araya gelerek birleşmelerini ve gelecek bir dizi konferansların ardından kurumlaşmaya gidilmesini  öneriyorum.

Saygılarımla

Kadir Amaç

Belçika-Brüksel

Not: Deklarasyonu okuyan ve  imzalamak isteyen aydın arkadaşlar ad, soyad, branş ve yaşadıkları ülkenin adını yazıp şu adrese gönderebilirler: Kadiramac@hotmail.com   https://twitter.com/KADIRAMAC

7382 cevaplar
 1. Robertsaure
  Robertsaure says:

  Бесплатные промокоды от букмекерской конторы Mostbet: при регистрации, на бесплатную ставку. Рассказываем, как использовать и куда вводить промокоды в Мостбет. промокод для мостбет фрибет . Начнем с того, что каждый, кто зарегистрировался на официальном сайте или зеркале конторы впервые, может рассчитывать на получение приветственного денежного бонуса, который в дальнейшем удастся потратить на ставки, а в случае успеха заработать первые деньги. Но мы говорим о промокоде, который в специальной форме регистрации просят ввести при наличии.

  Yanıtla
 2. pxhsspkk
  pxhsspkk says:

  hiI like your writing so much share we be in contact more approximately your article on AOL I need a specialist in this area to resolve my problem Maybe that is you Looking ahead to see you

  Yanıtla
 3. flooring
  flooring says:

  Nice blog here Also your site loads up fast What host are you using Can I get your affiliate link to your host I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

  Yanıtla